Zapraszamy na seans: "Głód"

McQueen i Fassbender to obecnie głośne i znaczące filmowe nazwiska, wiązane szczególnie z filmem "Wstyd". Ich pierwszym wspólnym obrazem był wielokrotnie nagradzany "Głód" - debiut McQueena i przełomowa rola w karierze Fassbendera. Krytycy często porównują te filmy ze sobą, znajdują sporo łączących je elementów.
Zapraszamy w najbliższy czwartek na spotkanie z europejskim odkryciem 2008 roku.




O FILMIE


"Głód"
(Hunger)





obsada: Michael Fassbender, Stuart, Graham, Liam Cunningham, Brian Mulligan, Liam McMahon
reżyseria: Steve McQueen
scenariusz: Steve McQueen, Enda Walsh
zdjęcia: Sean Bobbitt
muzyka: Leo Abrahams, David Holmes
produkcja: Wielka Brytania, Irlandia, 2008
dystrybucja: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty
gatunek: dramat
czas trwania: 96 min.



W Irlandii Północnej 5 maja 1981 roku umiera Bobby Sands, pierwszy więzień, który głodówką walczy z nieludzkim systemem więziennictwa i brytyjską okupacją. Trudny i nadal bolesny temat jest dla autora Głodu pretekstem do stworzenia wstrząsającej i mimo wszystko oderwanej od politycznego kontekstu, opowieści o istocie człowieczeństwa. W wielu wymiarach. Świetnie skonstruowany (seria krótkich i dynamicznych, niemal pozbawionych dialogu scen w więzieniu kontrastuje z jednym, dziesięciominutowym ujęciem, w którym bohater podejmuje decyzję o strajku) i przepięknie sfotografowany przez Seana Bobbitta film zasłużenie zbiera wszystkie nagrody. Film z jednej strony przeraża swoim tematem, ale z drugiej fascynuje swoim pięknem. Poprzez estetyzację fizjologii reżyser osiągnął wstrząsający efekt.
Uhonorowany prestiżową canneńską Złotą Kamerą za najlepszy debiut Steve McQueen nie jest artystą "znikąd", choć rzeczywiście dotąd nie zrealizował żadnego filmu fabularnego. Jego nazwisko znane jest przede wszystkim bywalcom prestiżowych galerii sztuki od Tate po Centre Pompidou i Muzeum Guggenheima, a sam McQueen jest cenionym artystą wizualnym. W 1999 roku otrzymał prestiżową brytyjską nagrodę Turnera, co ugruntowało jego pozycję na rynku sztuki. Wizualna wrażliwość i świadomość formy wzmocniły jedynie intelektualną siłę wyrazu tego nieprzeciętnego filmu.




SEANS
26 kwietnia 2012 r. (czwartek), godz. 19.30
Kino CENTRUM
cena biletu: 7 zł

___

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zapraszamy do komentowania obejrzanych filmów oraz zgłaszania swoich propozycji filmowych (dla DKF-u oraz do Kalendarza Kinomana).