Kwiecień 2017 w DKF "Filmiarnia"

W kwietniu proponujemy w DKF "Filmiarnia" dwa filmy o moralnej i społecznej kondycji współczesnej Europy. Autorzy szwedzkiego dokumentu zastanawiają się czy wolność i dobrobyt nie niszczą nadmiernie relacji społecznych i nie skazują mieszkańców na dotkliwą samotność. Z kolei twórcy rumuńskiej fabuły portretują społeczeństwo, w którym sieć wzajemnych zależności zmusza bohaterów do nieustannych kompromisów i działań wbrew własnym zasadom.
Czy życie współczesnych Europejczyków nie daje szansy na realizację własnych wartości i zdrowe relacje społeczne? Czy do wyboru mamy jedynie brak więzi międzyludzkich lub ich patologiczny przerost? Do takich pytań skłaniają nasze kwietniowe propozycje, na które serdecznie zapraszamy!



06.04., godz. 19:30
Kino Cyfrowe "Centrum", ul. Konarskiego 9
cena biletu: 9 zł

SZWEDZKA TEORIA MIŁOŚCI


reż. Erik Gandini, dokumentalny, 76 min., Szwecja, 2015 r.

Szwedki są dziś największą grupą wśród klientek banków nasienia, zaś jeden na czterech Szwedów umiera samotnie. Wydaje się, że państwo zapewnia Szwedom wszystko oprócz… umiejętności bycia z innymi ludźmi. Erik Gandini, autor filmu „Wideokracja”, zastanawia się, czy ceną za wolność nie jest samotność. Jak żyje się w kraju, który od początku lat 70. realizuje wizję wolnych, równych ludzi, pozbawionych więzów zależności ekonomicznej?
Jeśli Szwecja nie jest krainą powszechnego szczęścia, to gdzie go szukać? Gandini odwiedza z kamerą szwedzkiego lekarza, który czuje się spełniony, pracując w Etiopii. Rozmawia z grupą młodych ludzi żyjących w komunie, aby doświadczyć bliskości. W końcu prosi o wskazówki samego profesora Zygmunta Baumana. - To nieprawda, że szczęście oznacza życie wolne od problemów – odpowiada mu w filmie polski socjolog, zmarły w styczniu br.





27.04., godz. 19:30
Kino Cyfrowe "Centrum", ul. Konarskiego 9
cena biletu: 9 zł

EGZAMIN


reż. Cristian Mungiu, dramat, 128 min., Belgia, Francja, Rumunia, 2016 r..

Romeo Aldea żyje od lat w małżeństwie, w którym nie ma miłości. Z uwagi na dobro dziecka odsuwa od siebie decyzję o rozwodzie, jednocześnie utrzymując potajemne kontakty z kochanką. Najważniejsze jest dla niego szczęście dorastającej córki, dla której zrobiłby wszystko. Próbuje stworzyć jej jak najlepsze warunki do startu w dorosłe życie i marzy o tym, by celująco zdała maturę, a potem wyjechała na studia do Wielkiej Brytanii. Jednak w obliczu dramatycznego zdarzenia bezgraniczna miłość i dobre chęci okażą się niewystarczające. Kłamstwa, hipokryzja i konieczność kompromisów uruchamiają lawinę wydarzeń, które wystawią mężczyznę i jego bliskich na próbę.
„Egzamin” to nagrodzony za najlepszą reżyserię w Cannes najnowszy film laureata Złotej Palmy za „4 miesiące, 3 tygodnie, 2 dni”. Przenikliwy obraz współczesnego człowieka rozdartego między wyznawanymi wartościami, a coraz dalej idącymi kompromisami.


 Więcej o filmie:


Zapraszamy!

____________

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zapraszamy do komentowania obejrzanych filmów oraz zgłaszania swoich propozycji filmowych (dla DKF-u oraz do Kalendarza Kinomana).