Październik w DKF "Filmiarnia"

Oprócz projekcji w ramach "Filmowych spotkań ze sztuką", zapraszamy w październiku również na dwa tradycyjne, biletowane seanse DKF "Filmiarnia".



11.10., godz. 19:30
Kino Cyfrowe "Centrum", ul. Konarskiego 9
cena biletu: 9 zł

BEKSIŃSCY. ALBUM WIDEOFONICZNY



reż. Marcin Borchardt, dokumentalny, Polska, 2017, 80 min.

Pięćdziesiąt lat z życia wybitnego polskiego malarza Zdzisława Beksińskiego. Historia jego skomplikowanej relacji z synem Tomkiem, niezwykle popularnym dziennikarzem muzycznym, cierpiącym na depresję i podejmującym wielokrotnie próby samobójcze. Wstrząsający dokumentalny dramat rodzinny precyzyjnie zrekonstruowany wyłącznie z prywatnych, nigdy wcześniej w takiej formie niepublikowanych, dźwiękowych i filmowych materiałów z archiwum Beksińskich. Scenariusz oparty na bestselerowej biografii Magdaleny Grzebałkowskiej „Beksińscy. Portret podwójny” (2014).

Więcej o filmie:
dystrybucja - POLISH DOCS



25.10., godz. 20:00
Kino Cyfrowe "Centrum", ul. Konarskiego 9
cena biletu: 9 zł

JEANNETTE. DZIECIŃSTWO JOANNY D’ARC



reż. Bruno Dumont, musical, Francja, 2017, 115 min.

  Bruno Dumont nie przestaje zaskakiwać. Tym razem ulubieniec nowohoryzontowej publiczności wziął na warsztat biografię Joanny d'Arc. Zamiast jednak skupić się na najważniejszych wydarzeniach z życia francuskiej bohaterki narodowej, reżyser postanowił przedstawić na ekranie jej dzieciństwo. Jakby tego było mało, w Jeannette... Dumont kontynuuje swoje eksperymenty z gatunkami filmowymi i opowiada historię Joanny w konwencji musicalu. Na eklektycznej ścieżce dźwiękowej techno spotyka się z rockiem i rapem, a towarzyszące piosenkom absurdalne układy taneczne wprowadzają na ekran humor rodem z Martwych wód. Dumont nie byłby jednak sobą, gdyby ograniczył się wyłącznie do niezobowiązującej zgrywy. Łącząca żarliwą wiarę z nieposkromionym gniewem Joanna, tak jak wielu bohaterów francuskiego reżysera, zostaje umiejscowiona na pograniczu grzechu i świętości. Sam film, mimo historycznego kostiumu, stanowi natomiast celny komentarz do czasów, w których fanatyzm religijny coraz częściej stanowi źródło przemocy.

Więcej o filmie:


Zapraszamy!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zapraszamy do komentowania obejrzanych filmów oraz zgłaszania swoich propozycji filmowych (dla DKF-u oraz do Kalendarza Kinomana).